f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s   GRY | SERWERY GIER | BANNERY
 



 
 


fpp.pl
Podłącz nasz
baner
 



           



  f·p·p · p·l | Felietony | FPP - motor technologii graficznych

Felietony

FPP - motor technologii graficznych

Jak ważną rolę w historii rozrywki komputerowej odegrały gry FPP nie trzeba tłumaczyć. Takie gry jak Wolfenstein 3D, Doom czy Quake to przykłady na których wzorowały się setki innych produkcji. Jednak oprócz tworzenia nowych standardów w rozgrywce, to właśnie FPP najbardziej przyczyniły się do napędu technologii graficznych w grach komputerowych. Pierwszym "rozchwytywanym" enginem okazał się ten z Quake I, który jako pierwszy działał w pełnym trójwymiarze (na silniku tej gry niedługo powstać ma gra CIA Operative (!), która niestety jak na dzisiejsze standardy wygląda mizernie - co jest w sumie oczywiste...). Jednak dopiero silnik Quake'a 2 wywołał 'burzę'. Na jego podstawie powstały takie tytuły jak Half-Life, Soldier of Fortune, Daikatana [to nie najlepszy przykład... :)] czy długo oczekiwany Anachronox. Oczywiście od 1997 roku minęło już trochę czasu i developer'zy gier zmodyfikowali engine tak, że wygląda naprawde dobrze (czego najlepszym przykładem jest właśnie Anachronox z Ion Storm).

Gdy wszystkim wydawało się, że graficznie Quake 2 jest nie do przebicia, pojawił się Unreal. Wszyscy zgodnie ogłosili go graficznym królem wśród gier 1998r. Engine zachwycał i nadal zachwyca pięknymi teksturami, wieloma efektami i szczegółowością modeli geometrycznych. Na zmodyfikowanym "nierzeczywistym" silniku powstały i nadal powstają gry, jak np. Deus Ex, Rune, Clive Barker's Undying no i oczywiście Unreal Tournament.

Równie wartym wzmianki okazuje się engine LithTech który poraz pierwszy wykorzystany w Shogo: Mobile Armor Division i Blood II, później użyty został w No One Lives Forever, Kiss: Psycho Circus czy siekance w stylu hack&slash - Sanity: Aiken's Artifact.

Po dość długim milczeniu związanym z wydawaniem nowych gier id Software pod koniec 1999 roku wydało Quake'a 3 Arenę. Grę, która oprócz bycia wspaniałym FPP sieciowym, oszołomiła wszystkich piękną grafiką, która zdecydowanie pokonała engine Unreala. Jeszcze większe rozdzielczości tekstur, efekty w stylu v-fog (mgła wolumetryczna) czy te okrągłości modeli... I podobnie jak w wypadku wydania poprzednich gier, id Software zaczęło odsprzedawać licencję na użycie silnika Q3 do takich gier jak Heavy Metal: Fakk 2, American McGee's Alice, The World is Not Enough czy Soldier of Fortune II i Return to Castle Wolfenstein.

Kolejnym silnikiem graficznym, któremu warto poświęcić kilka zdań jest Serious Engine firmy Croteam. Jak pokaz enginu służyć miała gra Serious Sam (swoją drogą, świetna hardcore'owa nawalanka w starym, dobrym stylu!). Narazie jednak żaden producent gier nie wykupił licencji na użycie tego systemu graficznego.

A inne silniki? Warty wspomnienia jest chociażby MAX-FX autorstwa Remedy Entertainment na którym powstaje długo oczekiwany Max Payne a także najsłynniejsze benchmarki z serii 3DMark z MadOnion.

Wniosek jeden: gry FPP napędzają rozwój grafiki w grach komputerowych (i nie tylko - bo np. na engine Unreal'a NASA wykonuje symulacje statków kosmicznych!). To właśnie ten rodzaj gier tak bardzo przyczynił się do tych wszystkich, coraz bardziej realistycznych pokazów możliwości PC'ta.

  • id Software
  • Unreal
  • Lithtech
  • Serious Sam
  • MadOnion







  •  + DODAJ NOWY TEMAT 




    --------------------------------------
    Autor: [FPP]Yazoo
    Aktualizacja: 06·12·2000 - 19:02



     : DRUKUJ 

         




       


    f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s © 2000-2005 f·p·p productions. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji.
    Przeczytaj reklama z nami, aby dowiedzieć się jak ukierunkować swoje produkty i usługi do graczy.


    Dzisiaj jest Piątek · 29 Marca · 2024
    Strona wygenerowana w 0.229971 sek.